Coś optymistycznego. Druga strona medalu – Justyna Wojtkowska

COŚ OPTYMISTYCZNEGO. DRUGA STRONA MEDALU.

Czy zastanawiałeś/aś się co dobrego możesz wynieść z obecnej kryzysowej sytuacji?

Poważne kryzysy, takie jak ten, którego doświadcza teraz cały świat, mogą przynieść pewne pozytywne zmiany. Zgodnie z definicją, kryzys jest również szansą na rozwój.

Możesz odkryć, że jesteś silniejszy/a, niż myślałeś/aś. We wczesnych fazach kryzysowego wydarzenia życiowego możesz myśleć: „nie dam sobie rady, zwariuję, nie przeżyję tego”. Ale w jakiś sposób, dzień po dniu, radzisz sobie mimo ograniczeń i trudnych uczuć. Dochodzi do głosu twoja prawdziwa siła, o której nie wiedziałeś/aś, że ją masz, dopóki nie została ona przetestowana. Mamy tendencję do przeceniania tego, jak bardzo poturbowani będziemy przez negatywne wydarzenia życiowe i jak długo będzie trwało nasze cierpienie. Innymi słowy, jesteśmy bardziej odporni niż nam się wydaje.

Możesz stawać się bardziej empatyczny/a.
Kiedy sam/a w obecnej sytuacji doświadczasz trudności, być może bardziej zdajesz sobie sprawę z tego, że każdy jest bezbronny i że trudne sytuacje mogą spotkać każdego niezależnie od jego starań. Poczucie wspólnotowości w tym trudnym czasie może być źródłem współczucia, empatii i więzi międzyludzkich.

Masz szansę uzyskać większą jasność tego, co chcesz w życiu. Kryzys może Tobą wstrząsnąć i zmusić Cię do przewartościowania swojego życia. Może zmusić Cię do zadania sobie pytania, czy naprawdę robisz to, co sprawia Ci przyjemność i spędzasz czas tak, jak chcesz lub z ludźmi, z którymi chcesz. Takie ponowne rozpoznanie może być okazją do wprowadzenia pozytywnych zmian, które dotychczas wydawały się nierealistyczne lub których się obawiałeś/aś. Możesz spojrzeć inaczej na możliwość zmian gdy pojawia się świadomość, jak kruche i nieprzewidywalne jest życie.

Możesz przekonać się, kto jest prawdziwym przyjacielem.
W trudnych czasach niektóre związki prawdopodobnie się pogłębią, podczas gdy inne mogą zanikać. Odkrycie, że niektórzy ludzie są przyjaciółmi na dobre, ale już nie na złe może być bolesne, ale jest to również okazja pogłębiania więzi z tymi, którzy zostają i wspierają. Badania sugerują, że czasami nawet słabsze więzi społeczne (ludzie, z którymi nie byłeś/aś zbyt blisko na początku) teraz mogą stawać się bliższe i bardzo pomocne w sytuacjach dużego stresu.

Możesz odkrywać nowe powody do radości.
Kiedy świat jest w chaosie i niepewności, trudno jest cieszyć się tym, co kiedyś sprawiało przyjemność, a często nie mamy teraz do tego dostępu. Ale czasami radość może pojawić się w najbardziej nieoczekiwany sposób i przypomnieć Ci, że mimo całego cierpienia, na świecie wciąż istnieje piękno!

Czy Wy zauważacie lub doświadczacie jakieś pozytywne strony obecnej sytuacji?
Czekam na Wasze opinie w Aplikacji Microsoft Teams! Dołączcie do mnie!
Źródło: psychologowie dla społeczeństwa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.