DEPRESJA
Depresja może przytrafić się każdemu z nas. Depresja dotyka co czwartą osobę w ciągu całego życia. Wiele czynników sprawiają, że możemy być bardziej podatni na depresję np. warunki genetyczne, wychowanie, nasze reakcje na zdarzenia. Podtrzymuje ją jednak to, jak sobie radzimy z tymi zdarzeniami. To jak myślimy i co robimy wpływa na to, co czujemy. Depresji często towarzyszą też inne emocje: poczucie winy, wstyd, złość i lęk.
Ludzie w depresji, myślą o sobie w sposób negatywny, Myślą negatywnie o swojej przyszłości i świecie, który ich otacza. Trochę, jakby patrzyli przez “ponure okulary”.
“Wszystko jest beznadziejne – nic nie może się zmienić”
“Jestem bezużyteczna/ny, bezwartościowa/wy”
“To wszystko moja wina”
“Świat jest strasznym miejscem – wszystko idzie nie tak, jak trzeba”
Możemy bez końca roztrząsać te myśli, rozmyślać nad zdarzeniami, pytać się siebie dlaczego, rozważać przykre zdarzenia z przeszłości, co powinniśmy/nie powinniśmy byli zrobić.
Depresyjne doznania w ciele:
- Zmęczenie, brak energii, marazm.
- Trudności w koncentracji, problemy z pamięcią.
- Problemy ze snem (śpimy mniej lub więcej niż wcześniej).
- Zmiana w jedzeniu (jemy mniej lub więcej niż wcześniej).
- Brak zainteresowania naszymi hobby, aktywnościami.
Z powodu zmęczenia, negatywnego stylu myślenia, problemów ze snem i odżywianiem, robimy coraz mniej. Przestajemy robić rzeczy, które kiedyś sprawiały nam przyjemność. Depresja może nas tak przybić, że nie jesteśmy w stanie pracować, czy wykonywać obowiązków domowych. Chcemy zostać w łóżku, albo zostać w domu i nic nie robić. Możemy się odizolować od przyjaciół i rodziny.
Oprac. Ewelina Jabczyk