JAK NOTOWAĆ ABY WIĘCEJ ZAPAMIĘTAĆ
Jak nauka, to… notatki
Jest oczywiście wiele sposobów notowania. Każdy z nas w pewnym momencie wypracowuje sobie swój własny system notatek.
Sposoby notowania
Punktem wyjścia będzie robienie notatek metodą nazwijmy ją “tradycyjną”. Bierzemy w łapkę długopis, bierzemy jakąś kartkę albo zeszyt i zapisujemy to, co wydaje się dla nas ważne. Używany tylko tekstu. Ewentualnie czasami operujemy różnymi kolorami, aby zaznaczyć istotne kwestie.
Pisząc ręcznie nie jesteśmy w stanie pisać tak szybko, żeby zanotować wszystko. Siłą rzeczy musimy więc wybierać i segregować informacje, decydować które z nich znajdą się w naszej notatce, czasami pisać hasłowo.
Ostrzegają przed przenoszeniem się w wirtualne, cyfrowe sporządzanie notatek. Pisząc na laptopie, który pozwala zapisywać wszystko o wiele szybciej (szybciej niż nasza ręka wyposażona w długopis) będziemy dosłownie wykonywać transkrypt z tego, co mówi trener czy nauczyciel. Zapisując wszystko dosłownie, nie zapamiętujesz prawie nic.
Umysł nie musi przetwarzać napływających informacji, nie musimy zastanawiać się, co jest ważne, a co można pominąć. Nie musimy również porządkować nowych informacji, bo przecież zapisujemy wszystko tak jak leci.
Zrezygnujmy z laptopa i zaprzyjaźnijmy się z powrotem ze zwykłą kartką i długopisem. A jeszcze lepiej zaprzyjaźnijmy się z flamastrem – zainteresujmy się tak zwanym sketchnoting’iem.
Sketchnoting to połączenie słów i bardzo prostych rysunków, które mają za zadanie pobudzić naszą kreatywność i analityczne myślenie. Dzięki prostym rysunkom i dosłownie odrobinie tekstu, zapamiętujemy o wiele więcej wykorzystując tak zwane podwójne kodowanie – tekst plus obraz. I nie trzeba tutaj być od razu jak Picasso. Wystarczy nauczyć się rysować proste ikony, a w notatkach operować ich symbolicznymi znaczeniami.
Z jednej strony sketchnoting naprawdę sprawia, że zapamiętujemy o wiele więcej, badania pokazują, że nawet o 30%. Z drugiej strony, przy takim sposobie notowania zdecydowanie trzeba nauczyć się selekcji informacji. Tutaj nie da się zapisać słowo w słowo wszystkiego. I nie o to z resztą chodzi. Koniecznie trzeba wybrać, to co wydaje nam się najważniejsze lub to, co chcemy zapamiętać bo wydało nam się ciekawe.
3 poziomy zapamiętywania
Z trzech sposobów notowania, robi się krótka skala skuteczności zapamiętywania.
- Od dosłownego transkryptu treści (czyli notatek robionych na komputerze i skuteczność zapamiętywania prawie zerowej),
- Przez minimalną segregację informacjii wybór najważniejszych kwestii (przy ręcznym zapisywaniu tekstu, gdzie ogranicza nas szybkość pisania, za to pamiętamy już więcej),
- Do bardzo dużej segregacji treści i największej skuteczności zapamiętywania(czyli sporządzania tzw. sketchnotki łączącej tekst z prostymi ikonami).
Wybór sposobu notowania ma więc bardzo duży i bezpośredni wpływ na to, ile uda się nam zapamiętać.
Nie bagatelizuj tej kwestii.
To co, do której grupy należysz?
Jak wykonujesz swoje notatki?
Materiał opracowała Ewelina Jabczyk