JAK OKAZAĆ SZACUNEK SYMBOLOM NARODOWYM?
Zgodnie z polskim prawem każdy obywatel ma okazywać cześć i szacunek symbolom narodowym.
W związku z dniem 11 listopada będziemy obchodzić Święto Niepodległości. W tym dniu w wielu miejscach zostaną wywieszone polskie flagi oraz zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego.
Należy przy tej okazji pamiętać o podstawowych zasadach związanych z symbolami narodowymi:
• Na fladze Rzeczypospolitej Polskiej nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne jedynie na barwach narodowych. Różnią się one od flagi państwowej tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości. Trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa. Natomiast flaga ma proporcje 5:8. Eksponowana publicznie musi być czysta, mieć czytelne barwy. Flaga nigdy nie może dotykać podłogi czy ziemi.
• Podczas marszów flaga państwowa RP jest niesiona przed rzędem innych flag. Może być niesiona również z innymi flagami w jednym rzędzie. W przypadku rzędu trzech lub pięciu flag, zajmuje miejsce środkowe, w rzędzie czterech flag jest po lewej stronie dla patrzących na czoło pochodu, a w rzędzie sześciu flag dwie flagi państwowe RP zajmują skrajne miejsca po stronie lewej i po prawej. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
• O zachowaniu powagi i spokoju należy pamiętać podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego. Mężczyźni w ubraniach cywilnych powinni zdjąć nakrycia głowy. Osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie – oddają honory przez salutowanie. Należy też zwrócić uwagę na poprawny tekst naszego hymnu.
• Szacunek symbolom narodowym okazujemy zachowując wobec nich należytą powagę. Nie możemy się ich wstydzić, ani z nich drwić czy szydzić. Respektujemy je poprzez dumę z tego, iż nas reprezentują. Należy o nie dbać, starannie opiekować się nimi oraz umieszczać w widocznym miejscu. Jeżeli je szanujemy, traktujemy je jak cenne pamiątki, którymi poniekąd, gdyż symbolizują i przypominają o historii Polaków, ich wytrwałości oraz dumy z przynależności do narodu polskiego.
Symbole narodowe są chronione także sankcją karną – art. 49 par. 2 kodeksu wykroczeń przewiduje karę aresztu albo grzywny dla tego, kto narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.