JAK ZACHĘCAĆ DZIECI I MŁODZIEŻ DO UPRAWIANIA SPORTU?
Świeć przykładem!
To jest najsilniejszy bodziec. Dzieci aktywnych rodziców także są bardziej aktywne. To oczywiste – przecież jesteście dla nich wzorem do naśladowania!
Wspólne ćwiczenia
W samotności zawsze jest smutniej, trudniej jest również zmotywować się do wyjścia na siłownię lub inne zajęcia. Robiąc coś wspólnie możemy więcej! Dodatkowo wspólny wysiłek zacieśnia więzi, pomaga budować zaufanie i dzielić wspólne pasje – układ idealny.
Ćwiczmy od najmłodszych lat
Aktywność fizyczna jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży, a jak wiadomo nawyki najłatwiej i najtrwalej kształtuje się właśnie w dzieciństwie. Aktywne dzieciństwo ułatwia przenoszenie wzorców zachowań na przyszłość, w prosty sposób warunkując umiłowanie do ruchu w życiu dorosłym. Intensywność aktywności zawsze powinna być dostosowana do wieku i indywidualnych możliwości, ale codzienne zajęcia ruchowe można wprowadzać już w wieku przedszkolnym a nawet wcześniej! Jednocześnie istnieją doniesienia, że wraz z wiekiem u dzieci i młodzieży narasta tendencja do zwiększania tzw. zachowań sedentarnych (wykonywane w pozycji siedzącej, np. oglądanie telewizji, gra na komputerze), więc czas dojrzewania nie zawsze jest dobrym do rozpoczynania zachęcania do ruchu, dlatego warto już wcześniej wyrabiać dobre nawyki.
Próby różnych dyscyplin i wybrać te, które sprawiają przyjemność
Zgodnie z definicją podaną przez Caspersena, Powella i Christensona „aktywność fizyczna to każdy ruch ciała wyzwalany przez mięśnie, który powoduje wydatek energetyczny“ – jeśli zatem pływanie lub gra w koszykówkę nie należy do ulubionych zajęć Twojego dziecka, poszukajcie innych rozwiązań! Być może taniec, jazda na rolkach, wspólne bieganie lub zabawa w podchody, gra w badmintona lub rzucanie ringo bardziej przypadną mu do gustu. Możecie też codzienne robić co innego – możliwości są niemal nieograniczone!
Nie zmuszajmy i nie wymagajmy zbyt dużo – sport to zabawa i tak ma pozostać!
„Sport to zdrowie“ ale pamiętajmy, że slogan ten odnosi się raczej do rekreacji ruchowej. „Złoty środek“ i umiarkowanie jest ważne w każdej dziedzinie naszego życia, a „więcej“ nie zawsze znaczy lepiej. Niech ambicje rodziców nie zniszczą radości z cudownego i niepowtarzalnego czasu dzieciństwa. Aby wyrobić zdrowe nawyki na przyszłość aktywność fizyczna powinna być kojarzona przez dziecko z czymś przyjemnym, zadbajmy zatem o wesołą i przyjazną atmosferę. Nie zawsze trzeba być również najlepszym – sport może nauczyć przegrywać zarówno dzieci jak i rodziców.
Oprac. Ewelina Jabczyk