Samodzielne przygotowanie do egzaminu.
Zbliża się nieuchronnie matura próbna i egzaminy zawodowe. W przyszłym tygodniu maturzyści będą zmagać się z maturami próbnymi. Przybliżę Wam artykuł dotyczący samodzielnego przygotowania się do egzaminów.
Jak trudną sztukę samodzielnej nauki zamienić w przyjemność i zagwarantować sobie sukces na egzaminie? Są na to skuteczne sposoby!
Wspólne pomieszczenie, grupa rówieśników oraz nauczyciel, który trzyma rękę na pulsie i podsuwa materiały – to nie jest jedyny sposób na naukę. Kiedy z powodu szerzącej się epidemii nie można iść do szkoły, trzeba sobie jakoś radzić. Jednym ze sposobów na przyswajanie wiedzy jest samodzielnie kształcenie, które też ma wiele plusów.
Jak się nie zniechęcić na starcie, czyli odpowiednie planowanie.
Na początku odpowiedź sobie na pytanie, o jakiej porze masz najkorzystniejsze warunki do nauki. Przed zabraniem się do nauki, zadbaj też o pozostałe udogodnienia, w tym o to, byś był najedzony, a w zasięgu ręki miał szklankę z wodą.
Samodzielna nauka powinna być daleka od paniki, że zabraknie czasu na przećwiczenie całego wymaganego materiału. Wyznaczenie stałej pory na powtórki powinno cię uchronić przed tym stresem.
Zapoznaj się z wymaganiami egzaminacyjnymi oraz przykładowymi arkuszami – wykorzystaj w tym celu próbne egzaminy oraz te z poprzednich lat. Zerknij na oficjalną stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: cke.gov.pl.
Podczas planowania przydatne mogą okazać się dodatkowe książki – Repetytoria ósmoklasisty czy maturalne – zawierają najważniejsze informacje i sporo wiadomości o samym egzaminie.
Klucz do sukcesu, czyli zadbaj o materiały.
Gdy już dokładnie wiesz, z czym się będziesz mierzyć, zadbaj o przygotowanie potrzebnych materiałów. Oprócz niezbędnych rzeczy, takich jak wymagane książki, można również dopilnować, by zdobyć „nadobowiązkowe” materiały, takie jak repetytoria maturalne, ósmoklasisty, dodatkowe testy, fiszki itp. – w zależności od tego, jak się lubisz uczyć.
Sprawdź, co oferują popularne wydawnictwa edukacyjne – takie jak Wydawnictwo GREG.
Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, w trakcie nauki nie zmarnujesz cennego czasu na wymówki, że poszukujesz kolejnych ćwiczeń.
Gdy już zasiądziesz do nauki, wykorzystaj swoje możliwości.
Każdy z nas ma ulubione sposoby samodzielną na naukę. Wykorzystaj to! I… eksperymentuj.
Być może uznasz, że najlepiej się uczysz poprzez przepisywanie, robienie map myśli, tworzenie skojarzeń, rymowanek, bądź też korzystanie z gotowych materiałów. Bardzo dobrze sprawdza się również układanie własnych zadań, zagadek, czy chęć wytłumaczenia materiału drugiej osobie.
W obecnej sytuacji możesz połączyć się z kolegą przez Internet, wyjaśnić mu coś, co dobrze rozumiesz, a także zapytać się o coś, co jest dla ciebie niejasne.
A jeśli uczysz się czegoś, co cię nie interesuje? Sięgnij po Opracowania lektur i wierszy lub sprawdzoną przez tysiące uczniów Ściągę – przecież chodzi o to, żeby się nauczyć skutecznie i łatwo.
Nie osiadaj na laurach, sprawdź się sam.
Co jakiś czas kontroluj swoje postępy i… przy okazji nie oszukuj. Na przykład: jeśli teraz nie udało ci się dobrze rozwiązać testu, to nie wmawiaj sobie, że poradziłbyś z nim sobie w trakcie prawdziwego egzaminu.
Analizuj swoje błędy i wyciągaj wnioski. Jeśli czujesz, że coś ci nie idzie, wróć, powtórz teorię, prześledź rozwiązane zadania – krok po kroku – i spróbuj jeszcze raz.
Dobrym pomysłem jest stworzenie sobie warunków podobnych jak na egzaminie – jedynie z zegarkiem w ręku. W ten sposób można nauczyć się odpowiednio zarządzać czasem oraz tego, jak walczyć ze stresem.
Przyjemne z pożytecznym, czyli bądź dobrej myśli.
Indywidualne planowanie ma to do siebie, że zawsze będziesz świadomy, jak długa jeszcze droga przed tobą. Nie przerażaj się tym. Stawiaj sobie małe cele, które zaprowadzą cię do sukcesu. Zawsze też pamiętaj o jednym – że edukację możesz zamienić na przygodę. Pomyśl, co chciałbyś osiągnąć dzięki nauce – na przykład uzyskanie wysokiego wyniku na egzaminie, pozwoliłoby ci dostać się do wymarzonej szkoły. Te marzenia możesz narysować i przypiąć w zasięgu wzroku, by cały czas sobie przypominać, do czego dążysz. Z takim podejściem samodzielna nauka nie będzie ci już nigdy więcej straszna, a egzamin zdany z sukcesem będzie jak kropka postawiona nad „i”.
Źródło: https://www.greg.pl/blog/egzaminy-matura/samodzielne-przygotowanie-do-egzaminu.php
Fotografie:Shutterstock.com
Materiał przygotowała Dorota Jaszczuk